Bu Blogda Ara

27 Ekim 2014 Pazartesi

Havacılık Tarihi :Mitolojideki Uçma Arzusu

İnsanlarda, kayıtlı tarihin doğuşundan beri, uçuş fikri, saplantı yaratmıştır. İnsanlar, daima, kendilerini, bulutların arasında sıçrarken, kuşlar gibi ilerlerken ve havada süzülürken hayal etmişlerdir. Pek çok kültürün mitolojisi, havada giden tanrılarla ve krallarla doludur; uçma kudreti, çoğunlukla, tanrılara atfedilmiştir. Uçmayı temsil eden kinayeli figürler ve hayal ürünü yaratıklar, çok sayıda bulunurlar ve çoğunlukla, kanatlarla donanmış uçan canavarlar veya insan figürleri biçimini almaktadırlar. Mitler ve efsaneler, insanın havayı fethinde, önemli bir rol oynamıştır; eğer uçabilse, insan, dünyanın dertlerinden kurtulabilir, bir kuş gibi özgür olabilir ve tanrılara daha yakın olurdu. Eski insanın uçma arzusunun yoğunluğu, pek çok pulculuk eserinde bulunabilir.
Tanzanya. 
15 Kasım 1984.
ICAOnun 40. Kuruluş Yıldönümü.
Uçan İkaros.

Uçuşla ilgili mitolojideki en sevilen hikayelerden birisi, Daidalos ile oğlu İkaros hakkındaki Yunanistan kökenli hikayedir. Daidalos, ünlü bir mimar, mucit ve usta bir zanaatkardı. Girit Kralı Minos'un hizmetinde çalışıyordu ve canavar Minotor hapsedilmişti. Kralı öfkelendirdikleri için, Daidalos ve oğlu İkaros, labirentte hapse atıldılar. Minos, Girit'i çevreleyen denizi denetlediği için, Daidalos, tek kaçış yolunun, hava yolu olduğunu farketti ve kendisi ile İkaros'a, balmumu ile bir arada tutulan, kuş tüyleriyle yapılmış kanatlar inşa etti. Başarılı bir şekilde, Girit'ten uçtular, ama İkaros, uçmanın verdiği heyecan ile coşkunlaştı ve güneş tanrısı Helios'a, aşırı yakınlaşacak derecede hızla yükseldi; kanatları bir arada tutan balmumunun, ısıdan erimesiyle, İkaros, oradan, denize çakıldı ve boğularak öldü. Daidalos'un uçuşu, uzun zamandır, uçuştaki güvenliğin, başarının ve ilerlemenin simgesi olarak görülmektedir. Ancak uçma, aynı zamanda, tanrılara da özgüydü; bir ölümlü olan İkaros'un, onu denememiş olması gerekirdi ve bu kibirinden dolayı cezalandırılmıştı.
Yemen.
20 Eylül 1985.
ICAOnun Kuruluşunun 40. Yıldönümü.
Kanatlı figür.

Pegasus, Yunan mitolojisinin birçok efsanesinde yer alan kanatlı bir attı. Efsanenin bir örneği, bu sihirli kanatlı atın, dünyada doğduğunu belirtmektedir. Bir gün, Korint şehir devletindeki Peirene kaynağından su içerken, Bellerofon, onu evcilleştirdi. Mucizevi ata binen Bellerofon, büyük kahramanlıklar gerçekleştirdi ve böylece, tanrıların yardımıyla, insanlığın, havayı işleyebileceğini gösterdi. Bellerofon, en sonunda, göğe yükselmeyi istedi. Bu hareketinin karşısında, Yunan mitolojisinde, tanrıların kralı olan, Zeus, onu, attan düşürdü; kanatlı at ise, bir takımyıldızına dönüştürüldü. Pegasus, günümüzün en iyi yarış atları ile karşılaştırılabilir ve bir tür ölümsüzlüğü temsil etmektedir, yani Pegasus'un binicisi, hava yoluyla, göğe ulaşabiliyordu. Bu nedenle, Pegasus, havanın değişken doğasının yanında, insanlığın, havayı katetme arzusunu simgelemektedir.   

İkaros ve Pegasus teması, ICAO pulculuk koleksiyonunda, bol miktarda bulunabilir. Yüzyıllar boyunca, simgeler, evrensel bir dil nakletmektedirler. Onlar, halen, bizimle, etkili bir şekilde konuşmaktadırlar; bazısının, doğrudan, huzur ve uçuşla ilgisi vardır. Sivil havacılığın güvenilir ve barışçıl gelişimiyle, tüm insanlık için dostluk ve anlayışın yaratılması ve korunması, Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi'nin Giriş kısmında ifade edilen ICAO'nun kuruluş ilkesiydi. 

İsviçre tarafından Hans Erni adlı ressama tasarlattırılan, ekolsallı aluminyum çerçeveli duvar resmi 'Uçan Adam', ilk olarak, Montreal, (1000) Sherbrooke Street'teki ICAO'nun eski karargah binasının giriş lobisi için planlanmıştı ve 1975'te, buraya yerleştirildi. Binanın ortasındaki ana asansörün üç kenarını kaplıyordu. Duvar resminin ana kısmında, sol tarafta, Daidalos; sağ tarafta ise, kanatlı at yer almaktadır. Duvar resmi, Montreal; (999) University Street'teki ICAO'nun şimdiki karargah binasının lobisine taşınmıştır.    

Güneşe doğru uçan İkaros haline gelecek biçimde uyarlanmış olan, Erni'nin ana figürü; ICAO'nun kuruluşunun  40. yıldönümü posterinin resmiydi ve daha sonra, ICAO tarafından, belgelerinin ve yoğun tekerlerinin (kompakt disk: CD) kapaklarında, düzenli olarak kullanılıyordu.

İkaros'un resmi, ICAO sözleşmesini imzalanan devletlere, ICAO'nun 40. kuruluş yılını anma pullarının tasarımı olarak tavsiye edilmiştir. Birçok devlet, bu yıldönümünü, önerilen tasarımla kutlama fırsatını değerlendirmiştir.

Brezilya - 21 Ekim 1959 Semana da ASA Havacılık Haftası. Bu anı kapağı ve pulu (uçuşu ve büyük uçma arzusunu temsil eden kinayeli figürleri gösteren), 14-bis (14 Numara) adlı uçağıyla, 23 Ekim 1906'da, Brezilyalı inşaatçı-pilot Alberto Santos-Dumont'un, Paris'teki Bagatelle Şatosu'nun bahçesinde, 25 metrenin üzerinde ilk kez sürdürülen uçuşunun 53. yıldönümünü anıyordu. 

İtalya- 29 Ekim 1952 
Uluslarası Hava Hukuku Diplomatik Konferansı. Pegasus. Bu konferansta, yeryüzündeki  üçüncü taraflara, yabancı hava taşıtlarının verdiği zarar hakkında, yeni bir hava hukuku sözleşmesi benimsendi. 

Somali - 20 Kasım 1984
ICAO'nun 40. kuruluş yıldönümü. Kanatlı at Pegasus.  

Türkiye'de, PTT tarafından, 1984 yılında, ICAO'nun 40. yıldönümü anısına, ICAO'nun tavsiyesiyle basılan, Hans Erni'nin İkaros resmi motifinin bulunduğu pul (Kaynak: http://aerofilateli.blogspot.com.tr/2011_02_01_archive.html )

Kaynak: http://www.icao.int/secretariat/PostalHistory/aviation_history_the_mythology.htm

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote'u İndirin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme