Bu Blogda Ara

13 Mayıs 2012 Pazar

Sarı “İkaros” Arabası

"Fialta'da Bahar" hikayesinin kahramanı Victor, sonradan, Nina’ya ölüm getirecek arabayı gördüğünde, onu, “uzun sarı gövdeli bir İkaros” olarak açıklamaktadır. Göründüğü kadarıyla, modeline değinmektedir, ancak tabi ki, önemli olan ismidir.

Ünlü Rus yazar, büyük betimleme ustası Vladimir NabokovBir süre boyunca, Rus Yazar V. Nabokov'un yaşadığı (benim de, şahsen, tatil için bulunduğum) Karadeniz kıyısındaki Yalta şehrinin görünümü. Yazarın "Fialta'da Bahar" hikayesinde adı geçen Fialta adı, "Yalta"yı çağrıştırmaktadır.   
İkaros, kulağınıza, tanıdık geliyor mu? Yunan mitolojisinin şöhretli Daidalos ve İkaros’unu kastediyoruz. Şayet bilmiyorsanız, hikayesi, şöyle gelişmektedir: Girit kralı Minos'un karısı Pasiphae, bir boğa ile çiftleşme arzusuna kapılıp, Daidalos da, el becerisi ile, bunu mümkün kılmayı mümkün hale getirinceye kadar, işleri yolunda gitmekte olan, ünlü bir eşya üreticisiydi (ayrıca, zanaatkar olarak da bilinmektedir) (şaka yapmıyoruz). Ceza olarak, Daidalos, kendi tasarladığı labirente hapsedildi (ve çok aptalca biçimde, burasını, gizli acil çıkışlarıyla donatmayı ihmal etmişti). Zaten, Daidalos, oğlu İkaros ile hapsedilmişti ve usta bir eşya üreticisi olduğundan, kendileri için, bal mumundan ve tüylerden kanatlar yaptı. Daidalos, oğlunu, sanki kötü bir şey olacağını hissetmişçesine, uçarken, güneşe fazla yaklaşmaması için uyardıktan sonra, mutlu ikili, güvenle uçup gittiler (Not: Eğer kendinizi, bir kez, Yunan mitolojisinde bulursanız, uyarılardan uzak durmaya çalışın: daima kötü bir şekilde sonuçlanırlar). Elbette, İkaros, güneşe aşırı yakın uçtuğundan, bal mumu eriyor ve aşağıdaki denize düşerek ölüyor.

Öyleyse, Rus yazar Vladimir Nabokov'un “Fialta’da İlkbahar” hikayesi için ne düşünüyorsunuz? Nina, muhtemelen, kendine göre mi, güneşe aşırı yakın uçuyor? Büyük bir kabul edilemez olan, tanrılar gibi, ölümsüz hale gelmeye mi çalışıyor? En azından, Victor, onu ölümsüzleştirmeye uğraşıyormuş gibi görünüyor. Kesinlikle, onu, insandan daha da öte bir varlık mertebesinde gizemli saydığı için, ölümü, kendisini, bu kadar şaşırtıyor (Yiğit bir eleştirmen, Nina’yı, denizkızına benzetecek derecede, “Fialta’da Bahar”ın su betimlemeleriyle dolu olduğunu iddia etmektedir. Bu, Nabokov’un kedisinin sırrını öğrenmenin de bir yoludur.

Ha, ve son olarak, Victor, sarı İkaros arabasını, “dev bir bok böceğine benziyor” şeklinde açıklamaktadır. Eski Mısır kültüründe, bok böceği, “dönüşmek” ya da “vücut bulmak” anlamına gelen bir resim yazıydı (hiyeroglif). Ayrıca, ölümün de simgesiydi. ÖLÜM. Nina’nın ölümünün, “Victor’un hayal gücü kuvvetli hafızasından, aslındaki gerçek ve ölümlü bir kişiye dönüşümü olduğu” teorisini destekleyen kanıtlarımız, gittikçe artıyor gibi görünmektedir.

Kaynak: http://www.shmoop.com/spring-in-fialta/yellow-icarus-car-symbol.html

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme